Wybór karty graficznej

Jak wybrać kartę graficzną? NVidia czy AMD? Która lepsza?

Wybieramy dobrą kartę graficzną.
Kupno karty graficznej, czy to do nowego zestawu składanego od podstaw czy do komputera wymagającego rozbudowy, sprowadza się do odpowiedzenia na jedno podstawowe pytanie: do czego będzie wykorzystywana?
Należy pamiętać, że nie ma idealnej, uniwersalnej karty graficznej, która będzie niedroga, a jednocześnie pozwoli uruchomić każdą najnowszą grę na rynku. Dlatego udzielnie odpowiedzi na to pytanie i ustalenie budżetu, pozwoli na zawężenie kręgu modeli branych pod uwagę.

Ranking kart graficznych 2017

1.

                                                        Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5 (192 Bit) 2xDVI-D, HDMI, DP, BOX (GV-N1060WF2OC-6GD)
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5 (192 Bit) 2xDVI-D, HDMI, DP, BOX (GV-N1060WF2OC-6GD)

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB GDDR5 (192 Bit) 2xDVI-D, HDMI, DP, BOX (GV-N1060WF2OC-6GD)
2.

                                                        Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 470 G1 Gaming 4GB GDDR5 (256 Bit) DVI-D, HDMI, 3xDP, BOX (GV-RX470G1 GAMING-4GD)
Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 470 G1 Gaming 4GB GDDR5 (256 Bit) DVI-D, HDMI, 3xDP, BOX (GV-RX470G1 GAMING-4GD)

Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 470 G1 Gaming 4GB GDDR5 (256 Bit) DVI-D, HDMI, 3xDP, BOX (GV-RX470G1 GAMING-4GD)
3.

                                                        Karta graficzna MSI Radeon RX 480 GAMING X 8GB GDDR5 (256 Bit) 2xHDMI, 2xDP, DVI, BOX
Karta graficzna MSI Radeon RX 480 GAMING X 8GB GDDR5 (256 Bit) 2xHDMI, 2xDP, DVI, BOX

Karta graficzna MSI Radeon RX 480 GAMING X 8GB GDDR5 (256 Bit) 2xHDMI, 2xDP, DVI, BOX

Zobacz aktualny ranking

Zintegrowana czy dedykowana?

W tym przypadku najlepiej posłużyć się przykładami zastosowań. Obecnie układy zintegrowane mają moc i wydajność zbliżoną do najsłabszych i starszych kart dedykowanych (zewnętrznych, nie połączonych z procesorem). Jeśli komputer służy do:
  • oglądania filmów i prac biurowych – wystarczy karta zintegrowana z najnowszym (lub prawie najnowszym) modelem procesora.
  • oglądania filmów oraz sporadycznego uruchamiania średnio wymagających gier – wystarczy średniej klasy karta dedykowana
  • grania w najnowsze tytuły, które wymagają dużego zapasu mocy – należy zdecydować się już na bardzo wydajną kartę dedykowaną z dobrym chłodzeniem aktywnym.

Karta hybrydowa

Pewnym rozwiązaniem jest skorzystania z karty hybrydowej tzn. połączenia układu zintegrowanego z dedykowanym. Pozwoli to połączyć moc i zwiększyć wydajność komputera bez konieczności inwestowania w droższe rozwiązania w postaci zewnętrznych kart graficznych.

SLI lub CrossFire

Dla najbardziej wymagających graczy producenci kart graficznych przygotowali możliwość połączenia dwóch (lub więcej) modeli wydajnych kart graficznych. Rozwiązanie jest różnie nazywane przez producentów:
  • SLI – u nVidii
  • CrossFire – u AMD
W każdym przypadku należy sprawdzić, czy płyta wspiera obsługę dwóch (lub więcej) akceleratorów graficznych. Choć moc nie rośnie proporcjonalnie do ilości połączonych kart, to podczas gry, odczuwa się znaczącą różnicę. W sytuacji, gdy komputer jest rozbudowywany, a nie tworzony od podstaw, warto czasem zdecydować się na połączenie dwóch średniej klasy kart graficznych niż kupowanie bardzo drogich topowych modeli z najwyższej półki.

Zobacz także wideoporadnik o wyborze karty graficznej:

Na co zwracać uwagę?

Ekran

Przy wyborze karty graficznej, warto sprawdzić natywną rozdzielczość ekranu, a następnie sprawdzić jak wydajny jest układ przy takich ustawieniach. Jest to ważne, szczególnie dla estetów i prawdziwych wielbicieli komputerowej rozrywki, którzy chcą uniknąć pogorszenia jakości obrazu podczas gry i cieszyć się detalami na najwyższym poziomie.

Zasilacz

Zmiana karty graficznej na wydajniejszą, szczególnie na tą z najwyższej półki może sprawić, że stary zasilacz nie dostarczy wystarczającej mocy lub nie wytrzyma obciążenia. Dlatego też przygotowując zestaw gamingowy należy zwrócić uwagę na pobór mocy nowego układu graficznego, a tym samym jaką mocą dysponuje obecny zasilacz. Przy najwydajniejszych kartach może być potrzebny zasilacz o minimalnej mocy 600 W. Powinien on być również wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów.

Pamięć

Ważna jest nie tylko ilość, ale także rodzaj pamięci. W kartach graficznych można spotkać:
  • DDR3
  • GDDR3
  • GDDR5
Generalnie najlepiej decydować się na karty wyposażone w pamięci GDDR3 oraz GDDR5. Na wzrost wydajności ma wpływ także przepustowość pamięci. Im wyższa liczba za nazwą, tym wyższą przepustowość mają kości. Ma to istotne znaczenie w grach, gdy konieczne jest przesyłanie dużych ilości danych.

Co to jest VRAM?

VRAM, czyli inaczej Video RAM to dwuportowa pamięć RAM. Kiedyś VRAM używana była do przechowywania danych ramki obrazu. Pamięć VRAM powstała w 1980 roku. W pamięci VRAM znajdują się dwa zestawy kontaktów do przesyłu danych. Pierwszy zestaw to port DRAM, drugi przeznaczony jest do odczytu w układzie graficznym.

Chłodzenie

Przy wydajnych kartach graficznych jest to bardzo istotny element. Producenci starają się stosować rozwiązania, które zapobiegną osiąganiu zbyt wysokich temperatur przez kartę. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego przed wybraniem konkretnego modelu karty graficznej warto sprawdzić lub dowiedzieć się, jakie chłodzenie zostało zastosowane, jakiej jest jakości oraz czy jest wystarczające do mocy akceleratora graficznego.

Wielkość karty

Układy graficzne przygotowane z myślą o prawdziwych entuzjastach są dużych rozmiarów przez co nie zawsze zmieszczą się w posiadanej stacji roboczej. Wyróżnia się karty:
  • o niskim profilu – charakteryzują się niższą wydajnością, ale zmieszczą się w małych skrzynkach, nettopach itp.
  • o pełnym profilu – wykorzystuje się w typowych komputerach desktopowych. Są to karty przeznaczone dla osób wymagających.
Karty o pełnym profilu (wyższe) mogą być również dłuższe. Dlatego przed zakupem konieczne jest sprawdzenie ilości miejsca w obudowie oraz wymiarów samego układu graficznego.

Porty karty graficznej

Oprócz typowych złączy umożliwiających podłączeni karty graficznej, producenci dołączają szereg portów multimedialnych jak:
  • HDMI – pozwala na przesył obrazu i dźwięku wysokiej jakości. Przyda się osobom, które podłączają stację roboczą do telewizora wyposażonego w ten port.
  • DisplayPort – umożliwia podłączenie komputera do monitora, systemu kina domowego lub projektora.
  • D-Sub – podstawowy, analogowy port pozwalający podłączyć monitor CRT lub LCD w przypadku braku możliwości wykorzystania kabla DVI.
  • DVI – w nowszych kartach zastępuje port D-Sub i umożliwia podłączenie monitora LCD lub CRT.

Obsługa wielu monitorów

Profesjonaliści i osoby lubiące oglądać obraz na dużej przestrzeni mogą być zainteresowane wykorzystaniem co najmniej dwóch monitorów. Aby było to możliwe, karta graficzna musi być wyposażona w technologię obsługującą kilka ekranów. Każdy producent opracował własne rozwiązanie:
  • AMD: Eyefinity – obsługuje do sześciu monitorów w trybie wieloekranowym
  • nVidia: 3D Vision Surround – obsługuje do trzech monitorów w trybie wieloekranowym.
Jedynym warunkiem jest wystarczająca ilość wyjść w karcie (DisplayPort) pozwalających podłączyć monitor.

Obsługiwane standardy i efekty graficzne

Na tą sekcję powinny zwrócić szczególną uwagę osoby zainteresowane kupnem karty graficznej do wymagających gier. Obsługa przynajmniej kilku poniższych technologii zapewni bardzo dobry obraz i wodotryski przygotowane przez twórców gier:
  • DirectX 11 – najnowsza wersja biblioteki odpowiadającej za wyświetlanie grafiki 2D oraz 3D.
  • efekty fizyczne PhysX – poprawia jakość grafiki poprzez naturalne odwzorowanie fizyki.
  • teselacja – odpowiada za lepsze odwzorowanie postaci, samochodów, przedmiotów.
  • wygładzanie krawędzi – wygładza tzw. ząbki krawędzi.

Parametry karty graficznej

Porównując modele kart graficznych, można zwrócić uwagę na jej poszczególne parametry:
  • SP (StreamProcessors) – są to procesory strumieniowe i odpowiadają za wydajność karty graficznej. Im jest ich więcej, tym lepiej.
  • TDP (Thermal Design Power) – określa maksymalny pobór mocy przez układ graficzny.

Podłączenie karty do płyty głównej

Wiele osób zastanawia się, czy dany model karty graficznej będzie pasował do płyty głównej. Obecnie akcelerator podłącza się do magistrali PCI-Express. Przed kupnem należy sprawdzić:
  • wersję złącza PCI Express karty graficznej oraz płyty głównej. Niższa wersja na płycie może obniżyć wydajność karty graficznej ze względu na niższą przepustowość.
  • pobór energii karty – jeśli jest zbyt wysoki, płyta może nie obsłużyć karty bądź może być konieczne podłączenie dodatkowego przewodu zasilającego.

Model karty graficznej

Dla większości osób, które nie śledzą najnowszych posunięć i propozycji producentów sprzętu komputerowego, poszczególne parametry karty graficznej jak:
  • częstotliwość taktowania
  • ilość procesów strumieniowych
  • ilość jednostek TMU itp.
nie powiedzą zbyt wiele. Dlatego też najlepiej zapoznać się z testami, recenzjami oraz osiągnięciami kart przy uruchamianiu poszczególnych gier.
Wielu producentów jak Asus czy MSI przygotowuje własne propozycje oparte o te same chipy firm AMD oraz nVidia. Dlatego warto porównać poszczególne modele pod względem wprowadzonych zmian, dodatków, ulepszeń.

Karta graficzna do gier

Tak naprawdę wszystko zależy od wybranych tytułów gier, ich wymagań, a także samego zaangażowania użytkowników. Dużą rolę odgrywa również budżet. Warto jednak zwrócić uwagę na elementy dodatkowe jak:
  • wydajny procesor (aby nie stał się wąskim gardłem)
  • cichy i wydajny układ chłodzący
  • markowy zasilacz dobrej klasy o odpowiednim poborze mocy (dobranym do całego zestawu)

Ponadto karta powinna mieć:

  • własną pamięć – obecnie standard to co najmniej 1 GB
  • jak najmniejszy pobór prądu
  • możliwość łączenia kart w układy SLI i CrossFire
  • dobre wyniki w testach i benchmarkach (warto sprawdzić w rankingach jak wybrane modele radzą sobie w poszczególnych grach).
 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *